Önbizalmukat és előadókészségüket fejlesztették a diákok

Önbizalmukat és előadókészségüket fejlesztették a diákok

Látványos fejlődésen mentek keresztül azok a középiskolások, akik részt vettek az SZTE Junior Akadémia és a Szegedi Tehetséggondozó Tanács által szervezett kétnapos kommunikációs tréningen. A program végére nemcsak a fiatalok prezentáló képessége fejlődött, hanem igazi közösségi élményben lehetett részük, és Szegeddel is megismerkedhettek.

Mosolygósan, de csendesen érkeztek április 28-án reggel a Noir Hotelben kezdődő Kommunikációs készségfejlesztés és prezentációs technikák tréningre a résztvevők, ahol a két tréner, Tápler Zita beszédmentor és Gyuris Péter coach várta őket.

A 11-12. osztályos gimnazisták nemcsak Szegedről, hanem az ország számos pontjáról – például Veszprémből és Kaposvárról érkeztek. Mindannyian az SZTE Junior Akadémia emelt szintű érettségi felkészítő tanfolyamainak tanulói, akik szorgalmuknak köszönhetően Junior Nagykövetként vagy tanári ajánlással vehettek részt a két napos programon.

A tréning célja, hogy a középiskolásokat felkészítse azokra a helyzetekre, amelyekben több ember előtt kell megszólalniuk – például egy szóbeli érettségin vagy egy állásinterjún. A képzés fontos része volt a helyes légzés- és beszédtechnika megismerése, az önismeret, a magabiztosság, illetve a digitális kompetenciák fejlesztése.

–  Vizsgáztató tanárként többször találkozom a tanulókban lévő hatalmas lámpalázzal. Aggódnak, hogyan szólalnak majd meg, hogyan tudják átadni a bennük lévő információt a vizsgaszituációban. Abban támogatjuk őket, hogy felkészítsék a testüket, az elméjüket és a hangjukat ezekre a helyzetekre, ledobhassák magukról a lámpaláz kellemetlen érzését, és a célra, például a sikeres érettségire összpontosíthassanak – foglalta össze Tápler Zita.

A félelmek leküzdésében játékos feladatok, csapatjátékok és szituációs gyakorlatok voltak a diákok segítségére.

–  A trénerek igazán odafigyeltek ránk és segítettek mindenben, tanácsokat adtak. Rengeteg új dolgot tanultam, és nagy részüket már tudatosan használom a mindennapokban. A tréning után teljesen megnyugodtam a szóbeli vizsgákkal kapcsolatban és rájöttem, hogy nem esik nehezemre akár az sem, hogy kamera előtt beszéljek – mondta Bálint Boglárka, a Kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium 11. osztályos tanulója.

Nemcsak a tanulásról szólt a két nap – a diákok óráról órára egyre inkább feloldódtak és megnyíltak egymás társagában. A közösségi élményhez hozzájárult a városban tett séta is, ahol érdekes információkat tudhattak meg a városról és a Szegedi Tudományegyetemről.

A program az Nemzeti Tehetség Program támogatásából valósult meg.
Pályázat azonosítója: NTP-HTTSZ-22-0007
Pályázat címe: A Szegedi Tehetséggondozó Tanács tehetségsegítő programja

Sváby Andrást győzték meg a hallgatók az idei Prezilimpián

Sváby Andrást győzték meg a hallgatók az idei Prezilimpián

A tudatos fogyasztás, az ártalomcsökkentés és a fenntarthatóság volt a témája a 2023-as Prezilimpiának, ahol a Gazdaságtudományi Kar és az SZTE Junior Akadémia szervezésében ismét összemérhették előadói készségüket a Szegedi Tudományegyetem hallgatói.

Sorsolással kezdődött a Prezilimpia a Szent-Györgyi Albert Agóra Informatóriumában május 10-én: az így kialakult sorrendben bizonyíthatták a versenyzők, hogy 8 percig fenn tudják tartnai a közönség érdeklődését, és informatív, újszerű, meggyőző illetve retorikailag jól felépített előadást bemutatni. Ezt követően pedig rögtönzőkészségüket tesztelhették a „Prezentációs karaoke” fordulóban.

A versenyzőknek nemcsak a közönséget kellett meggyőzniük, hanem a szakavatott zsűrit is: így Sváby András televíziós műsorvezetőt, Vizy Andrást, az esemény fő szponzorának, a Philip Morris Magyarország Kft. munkatársát, és Prof. Dr. Badó Attilát, az SZTE Junior Akadémia elnökét is.

A jó hangulatú, izgalmas megmérettetésre a szegedi Ezabeszéd Toastmasters Retorika Klub trénerei készítették fel a hallgatókat.

Az SZTE Prezilimpia 2023-as döntőjének nyertesei:

I. helyezett: Nagy Bence Gyula (SZTE SZÁOK)
II. helyezett: Shehroz Tariq (SZTE GTK)
III. helyezett: Kovács Kincső (SZTE TTIK)

Prezentációs karaoke nyertesei:

I. helyezett: Piszman Zsófia Ilona (SZTE GYTK)
II. helyezett: Nagy Bence Gyula (SZTE SZÁOK)
III. helyezett: Kovács Kincső (SZTE TTIK)

Közönségdíj: Kovács Kincső

Gratulálunk a nyerteseknek!

Pályaorientációs nap a Tanítsunk Magyarországért program mentoráltjainak

Pályaorientációs nap a Tanítsunk Magyarországért program mentoráltjainak

Lelkes általános iskolások zaja töltötte meg április 14-én az SZTE SZAOK Gellért Albert Oktatási Központ auláját. A Tanítsunk Magyarországért! program mentorai pályaorientációs napot szerveztek mentoráltjaiknak. Az eseményen több szegedi középiskola és egyetemi kar képviselte magát.

Standokkal és érdekes munkaeszközökkel, bemutatókkal és elhivatott munkatársakkal érkezett a szegedi SZC Móravárosi Szakképző Iskola, a Déri Miksa Műszaki Technikum, a Csonka János Technikum, és a Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola, hogy bemutathassák iskoláikat az érdeklődő általános iskolásoknak. A fiatalok Apátfalváról és Kiszomborról utaztak be Szegedre, hogy pályaválasztásukkal kapcsolatban tájékozódhassanak.

A standoknál lehetőségük volt információkat szerezni a fodrász szakmától kezdve az építőiparon, rendészeten vagy elektromechanikán át egészen a kereskedelemig vagy éppen a divattervező szakmáig, de a jogi kar és az anglisztika szak lehetőségeiről is kérdezhettek.

A napot a mentorhallgatók előadásai zárták, melyek az iskolatípusokról és a szájhigiéniáról szóltak. A mentoráltak a pályaorientációs nap végén egy Kahoot-kvíz segítségével adhattak számot az újonnan szerzett tudásról, a legügyesebbek nyereményekkel és oklevéllel távozhattak az eseményről.

A diákoktól sok pozitív visszajelzés érkezett mentoraikhoz a jó hangulatú rendezvényt követően, hálásak voltak a szervezésért, mert sokuknak jelentett segítséget a továbbtanulási terveik megfogalmazásában.

Fülöp Kata
mentorhallgató

Évtizedek emlékeit idézték fel a Táncsics gimnázium ünnepi díszközgyűlésén

Évtizedek emlékeit idézték fel a Táncsics gimnázium ünnepi díszközgyűlésén

Forrás: oroscafe.hu

A Táncsics Mihály Gimnázium a héten ünnepi programsorozatot szervezett a gimnáziumi képzés elindulásának 90. évfordulója alkalmából. Ennek egyik legfontosabb eseménye az április 20-án, a Petőfi Művelődési Központban megtartott ünnepi díszközgyűlés volt, ahol a gimnázium egykori és jelenlegi igazgatói, tanárai és diákjai idézték fel az intézmény történetét és a hozzá fűződő kapcsolatukat.

A rendezvény során először egy kisfilmet vetítettek le a vendégeknek, melyben bemutatták a 90. éves gimnáziumi képzés történetét, egészen a kezdetekig visszarepítve a nézőket. Akkor, 1933 őszén szervezték meg szűk keretek között az orosházi gimnáziumi tanfolyamot, 27 tanuló és 7 tanár részvételével. Mint mondták, az azóta eltelt évtizedek során az intézmény minden vezetője, tanára és diákja több vagy kevesebb nyomot hagyott az iskola életében.

Az intézményvezetők közül Muslin Béla több évtizedes álmot váltott valóra. Dr. Benkő István, az evangélikus gimnázium első igazgatója az iskolát népszerű intézménnyé tette. Csizmadia György átvezette az intézményt az államosítás időszakán Juhász Antal az 50-es évek nehézségeivel nézett szembe. Keller József mintegy 3 évtizeden keresztül irányította az iskolát, számtalan sikert értek el sport, tanulmányok és művészet terén ebben az időszakban a diákok. Fülöp Béla a legendás Táncsics-klubfoglalkozásokat és kirándulásokat szervezte meg, valamint elindította a 8. osztályos gimnáziumi képzést. Dr. Blahó János igazgatósága idején újult meg az iskola épülete, kiteljesedtek kapcsolataik a Szegedi Tudományegyetemmel, a Vinculum Egyesület megalapításával pedig az öregdiákok is részeseivé váltak a mindennapoknak. 2022 augusztusa óta Árusné Erős Krisztina vezeti az intézményt.

  •  

  • Ezt követően az iskola pedagógusa, Nagy Krisztina Margaréta nyitotta meg énekével a díszközgyűlés második részét, majd azok a személyek kaptak elismeréseket, akik hozzájárultak az oktató-nevelő munka eredményességéhez és a diákélet sikerességéhez:
    Schola pro schola díjat nyert: dr. Kaáli Nagy Géza, dr. Sitkei György, dr. Véha Antal, dr. Gabányi Géza, Józsa Mihály, Makuláné Gulicska Valéria, Szilasi-Horváth Tibor, Kajári Katalin, Császár Péterné és dr. Letavecz Ilona.
    Partneri elismerést kapott: prof. dr. Badó Attila, prof. dr. Bíró István, Kardosné Bánhidi Éva, a Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója,
    Lajti Tímea, a Petőfi Művelődési Központ igazgatója
    Dr. Blahóné Gali Erzsébet, az Eötvös József Katolikus Általános Iskola és Óvoda igazgatóhelyettese
    Víghné Pintér Lilla, az Orosházi Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola igazgatója
    Nagy Róbert, a Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium igazgatója
    Orosz László, az Orosházi Vörösmarty Mihály Általános Iskola intézményvezetője
    Pörneki Attila, a Gyulai Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója
    Malatyinszki Szilárd, a Kodolányi János Egyetem Oktatási Központjának igazgatója

    A díszközgyűlésen méltóképpen megemlékeztek azokról, akik megteremtették Orosházán a gimnáziumi képzés alapjait. Az iskola egykori és jelenlegi diákjai emellett verseket szavaltak és zenés produkciókat adtak elő, a rendezvény végét pedig egy néptáncos produkció színesítette. Az iskola zászlajára szalagot kötöttek azok a személyek, akik több szálon kapcsolódtak az iskola múltjához és jelenéhez. Mint mondták, az épületben végigsétálva, a tablókra tekintve sokféle korszak szellemisége sugárzik az emberre, bíznak benne, hogy ez a jövőben sem lesz másként és még sokszor ünnepelhetnek a mostanihoz hasonló jeles jubileumot.