Az SZTE és a Nobel-díj – Alkotói pályadíjakat adott át Karikó Katalin
A tudomány és a művészet tárgya ugyanaz: az ember és a természet, a gondolat és a világ… E kiindulópont alapján az SZTE NKI alkotói pályázatot hirdetett szegedi egyetemistáknak, míg az SZTE Junior Akadémia a középiskolásokat hívta vetélkedésre. A Nobel-díjas Karikó Katalin egykori csoporttársai közül Géczi János és Szabados László elvállalta, bekapcsolódik a két korcsoport alkotásait értékelő zsűri munkájába. Az értékes jutalmakat Karikó Katalin adta át a legjobbaknak.
Öt kézfogás
Az öt személy alkotta zsűri elnöki tisztét elvállalta a József Attila-díjas költő és író, a képzőművészként is ismert Géczi János. Társai a látvány, azaz a TikTok-videó és a plakát kategóriában: Váraljai Anna (SZTE BTK) és Sahin-Tóth István (SZTE NKI); a vers kategóriában: Tóth Árpád (SZTE BTK) és Újszászi Ilona (SZTE NKI).
Vizuálisan izgalmas
Az SZTE NKI által meghirdetett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” témájú alkotói pályázat TikTok videó kategóriájában összesen négy kisfilm érkezett. A zsűri két kreatív, vizuálisan izgalmas munkát értékelt, egyet első, egy másikat harmadik helyezéssel. Ebben a kategóriában közönségdíj nem volt adható.
A zsűri a 3. helyezettnek járó jutalmat Mravik Szabolcs videójára adta. E kisfilmet itt lehet megtekinteni.
– A plakát kategóriában pályázók java megfelelt a műfaj azon követelményének, hogy a mű azonnal felkeltse az érdeklődést. Éppúgy születtek didaktikus, mint dekoratív alkotások, bőbeszédűek és hatásosan sűrítettek, tipográfiailag hatásosak és kevésbé ötletdúsak. A díjazott munkák mindegyike izgalmas, s ha olykor-olykor befejezetlen is, alkalmas arra, hogy korrekció után városi nyilvánossághoz jusson – összegzett a döntnökök elnöke.
A zsűri a plakát kategóriában 19 pályamű közül választotta ki azt a hatot, amely jutalmat kapott. A Nobel-díjas Karikó Katalint ünneplő rendezvény időszakában az SZTE TIK területén mini-kiállításon mutatták be a szervezők a jobbnál jobb plakátokat. E kategóriában minden harmadik pályázó jutalmat is kapott. Az 1. helyezett: Kubina Ábris, a 2. Pigniczki Sára, a 3. helyezettek: Bárdos Orsolya, illetve Barna Dorottya. A közönségdíjat Dancsó Dorottyának adta a Facebook „népe”. Különdíjat Péter Olivér kapott.
A legjobb és díjazott 6 plakát itt megtekinthető.
Aranytéglák és rímek
A vers kategóriában összesen 24 pályázó közül került ki a 4 díjazott. A helyezések elnevezését és összeghatárait e kategóriában korrigálta kicsit a zsűri. Az 1. helyezett közönségdíjas is, ezért 110.000 forint jutalmat kapott. Tatár Botond: Kettő fényes aranytégla című műve elhangzott a Nobel-díjas Karikó Katalint köszöntő ünnepségen, 2024. április 16-án 10 órakor, az SZTE TIK kongresszusi termében, de elolvasható itt is.
A 2. helyezett Nagy András Levente: Scientia et Splendor című műve, a jutalma 50.000 forint. A megosztott 3. díjjal járó 20-20 ezer forint jutalmat Karkas Réka: Tudás-transzfer-RNS, illetve Kovács Emma: Karikó című műve kapta.
A Scup Egyesület és az SZTE Junior Akadémia közös ötletversenyének legjobbjai:
Az 1. helyen végzett az Én hormonom nevű csapat, melynek tagjai: Cserni Zorka és Hargitai Petra (Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium);
2. helyezett a Világmegváltók team: Mészáros Zsuzsanna, Müller Olívia, Csipak Miklós, Sárkány Kitti (SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola);
3. hely: Jóképű Horgászbot: Miklós Gyula és Lévai Levente Gábor (Kecskeméti Református Gimnázium), valamint Márki Szabolcs (Szegedi SZC Vedres István Technikum).
Az ötletversenyt az NTP támogatta.
Az SZTE Nobel-hetek programsorozat középiskolai TikTok videópályázatának díjazottjai:
1. helyezett: | Varga Veronika (Pécsi Janus Pannonius Gimnázium) | Klikk a megtekintéshez |
2. helyezett: | Kucsera Lili (SZTE Gyakorló Gimnázium) | Klikk a megtekintéshez |
3. helyezett: | Fazekas Bálint (II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum, Kiskunhalas) | Klikk a megtekintéshez |
Közönségdíjat nyert | Oláh Margaréta (403 like, Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium) |
SZTEinfo
Fotók: Kovács-Jerney Ádám, Sahin-Tóth István