Felvételi esélyeiket többszörözték a Javíts ösztöndíj legeredményesebb középiskolásai

Felvételi esélyeiket többszörözték a Javíts ösztöndíj legeredményesebb középiskolásai

Első alkalommal hirdette meg a Javíts! ösztöndíjat a Pro Talentis Universitatis Alapítvány a Szegedi Tudományegyetem Középiskolai Partneri Programjában résztvevő intézmények diákjai számára. Ennek köszönhetően 14 iskolából 227 középiskolás pályázott azzal a céllal, hogy javítson érettségi tantárgyai osztályzatán a 2023/24-es tanév félévi eredményeihez képest. 

Az ösztöndíjra pályázás egyfajta verseny is volt: az adott iskola első három legtöbbet javító diákja kapott 30 ezer, 20 ezer illetve 10 ezer forint ösztöndíjat, és egy ingyenes jelentkezési lehetőséget az SZTE Junior Akadémia emelt szintű érettségi felkészítő tanfolyamának egyikére. A középiskolások a jegyeik javításával nemcsak a 61 helyezett valamelyikeként nyerhettek, ugyanis a befektetett munkájuknak köszönhetően felvételi esélyeik is jelentősen javulhattak. 

A Javíts! ösztöndíj díjazottjai közül Verók Laurával, a Szegedi SZC Vedres István Technikum jövőre végzős, 12. évfolyamos tanulójával és Bónus Fannival, a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium 11. osztályos diákjával beszélgettünk. Laura javította a legtöbbet a 14 iskolából pályázó diákok közül, 20 százalékos növekedéssel 3 egész fölé tornázta átlagát. Volt olyan tantárgy, amelyből két jeggyel jobb került be így az év végi bizonyítványába a félévihez képest. A szintén kiemelkedő, 15 százalékos javítást és ezzel év végén 4,75-ös átlagot felmutató Fannit a KPP program helyi iskolai koordinátora, Sinkó Edit ajánlotta figyelmünkbe. A tanárnőtől megtudtuk, hogy diákját kifejezetten lelkesítette az ösztöndíj híre, és a félév során folyamatosan motivációt jelentett számára a nevezés.

  Hogyan értesültetek a Javíts! ösztöndíjról? 

Verók Laura: A matematika tanárom, Biczók László hívta fel a figyelmem, ugyanis látta bennem a potenciált és a lehetőséget, hogy ha szeretnék, akkor tudok sokat javítani a jegyeimen.

 Bónus Fanni: Az iskolám közvetítésével szereztem tudomást először a lehetőségről. Első alkalommal a folyóson sétálva a pályázatról készült plakátok keltették fel a figyelmem, majd tanáraink részletesen elmagyarázták a folyamatát, és a lehetséges nyereményeket, aminek köszönhetően az érdeklődésem csak növekedett.

Bónus Fanni
Verók Laura

Az ösztöndíj motiváló ereje mellett miért tartottátok fontosnak, hogy javítsatok az átlagotokon?

 V.L.: Azért jelentkeztem, mert tudtam, hogy bennem sokkal több van, mint az első félévben nyújtott teljesítményem és meg szerettem volna mutatni elsősorban magamnak, hogy tudok én sokkal jobb is lenni, ha energiát fektetek a tanulásba és teljes energiámmal odateszem magam.

 B.F.: Eredetileg is tervem volt év végére javítani a jegyeimen, a pályázat viszont nagy motivációt nyújtott ennek eléréséhez. Illetve megtudtam, hogy az első három helyezés egy emelt szintű érettségi felkészítő tanfolyamon is részt vehet, amely plusz pontokkal járhat a felvételin a jövőben. Mivel a Szegedi Tudományegyetemen szeretném folytatni tanulmányaim, így ez egy hatalmas indíték volt számomra. Nagyon jó lehetőségnek tűnt és vesztenivalóm sem volt, így azonnal le is adtam a jelentkezést.

Melyik tantárgyból szerettetek volna leginkább javítani?

V.L.:  Matematikából, mert nagyon elengedtem magam abból a tantárgyból, illetve szerettem volna az érettségi előtt bizonyítani, hogy tudok én, ha akarok!.

 B.F.:  Az angol nyelvből mindenképpen szerettem volna javítani, mert az idegen nyelv elsajátítása rendkívül fontos és hasznos a jövőre tekintve, tehát igyekeztem minél jobb eredményeket elérni a tanórákon. A sok tanulásnak és időbefektetésnek köszönhetően sikerrel jártam.

Miből volt a legnehezebb a javítás? 

V.L: Matematikából volt a legnehezebb, ugyanis ott nem lehet kitérni a kérdésektől, ott a betanult műveletsorokat pontosan meg kell jegyezni és tudni, hol kell használni az adott műveleteket.

 B.F.: Humán beállítottságom miatt a matematika jelentette mindig a legnagyobb nehézséget tanulmányaim során. Így több időt kellett fordítanom rá, mint a többi tantárgyra a sikeres javítás érdekében, ami természetesen nem ment mindig gördülékenyen.

–  Milyen stratégiát tűztetek ki az eredményeitek javítására?  

V.L: Jóval többet tanultam mint az eddigi éveimben. Több időt szántam a tananyag megértésére, tanulmányozására azért, hogy meg is maradjon, rögzüljön, ne csak „bemagoljam”.

 B.F.:  Sokat változtattam a tanulási szokásaimon. Figyelmesebb voltam a határidőkkel kapcsolatban és mindenre elkezdtem időben felkészülni. Sokkal több időt fektettem a házi feladatokra, otthoni gyakorlásra így a számonkérések is könnyebben mentek. A leghasznosabb tanulási módszer a tanulókártyák készítése volt, amivel gyorsabban és hatékonyabban kezdtem elsajátítani az anyagokat.

– Az egész félév során megvolt a lendület, vagy voltak nehezebb időszakok? 

 V.L: Inkább a félév előtti időszakban voltak nagyobb mélypontjaim, amelyeken a 2. félév kezdete lendített át, annak a tudatos tervezése, hogy én javítani szeretnék és fogok is. Ahogy elkezdődött a 2. félév, szinte szárnyaltam a tanulásban ennek köszönhetően.

 B.F.:   Voltak mélypontok, hiszen a nyelvvizsgára és az előrehozott érettségire is ebben a félévben készültem fel, ezért nem volt mindig egyszerű beosztani az időmet, de mindig eszembe jutott a cél, és igyekeztem a szabadidőm nagy részét tanulásra fordítani.

– Mire fordítjátok az ösztöndíjat? 

 B.F.:    Az ösztöndíjamból és a nyári munkából szerzett összeg együttesen lehetővé tette, hogy beszerezzek egy új laptopot. Az utóbbi időben már szükségem volt egy laptopra a tanulás megkönnyítésének érdekében. Nagyon hálás vagyok, hogy az ösztöndíj segítségével ezt megvásárolhattam.

 Hol és milyen képzésen szeretnétek majd továbbtanulni?

V. L.: A művészetek területén szeretném folytatni a tanulmányaimat, az SZTE JGYPK Rajz-művészettörténet Tanszékén.

 B.F.:     A Szegedi Tudományegyetemen szeretnék tovább tanulni, a BTK kommunikáció- és médiatudomány szakán.

Interjú: Borbola Lilla