Start ösztöndíjat kaptak a legkiválóbb új hallgatók

Start ösztöndíjat kaptak a legkiválóbb új hallgatók

Tovább emelkedett a Start ösztöndíjasok száma: míg tavaly 600, idén már 745 egyetemi tanulmányait Szegeden kezdő hallgató kapott egyszeri tanévkezdő támogatást. Idén először Start Plusz ösztöndíjat is átadtak.

A Szegedi Tudományegyetem 2018 óta minden tanév elején átadja a Start ösztöndíjat a legeredményesebb új hallgatóinak.  Idén 1100 érvényes pályázat érkezett be, ebből a 745 legeredményesebb hallgató nyerte el az 50 és 150 ezer forint közötti támogatást. Most először új lehetőség nyílt a határon túli, de Magyarországon is érettségiző, illetve újraérettségiző jelentkezők számára: közülük 169 pályázó Start Plusz ösztöndíjban részesült.

– A Start ösztöndíj sajátossága, hogy a kiválóságainkat tudjuk vele jutalmazni. Azokat a többlet teljesítményeket díjazzuk, amelyet a felsőoktatási intézménybe való belépés előtt produkáltak – mondta prof. dr. Gellén Klára oktatási rektorhelyettes a díjátadón, majd arra biztatta a díjazottakat, hogy vegyenek részt aktívan az egyetem közösségi életében, használják ki az olyan SZTE által biztosított lehetőségeket, mint a mentorprogramok és a különféle fejlesztő szolgáltatások. Az ösztöndíjat koordináló SZTE Junior Akadémia elnöke, prof. dr. Badó Attila pedig azt javasolta a résztvevőknek, hogy tanulmányaik során kapcsolódjanak be a tudományos kutatásokba, és kövessék az ösztöndíj-lehetőségeket.

Az eseményen a 12 kar legeredményesebb hallgatói képviselték a nyertes pályázókat. Közülük többen elmondták: tankönyvekre, tanulást segítő applikációkra, kollégiumi díjakra költik az ösztöndíjat, de olyan is volt, aki megtakarítást indít az összegből.

A díjátadón prof. dr. Gellén Klára, prof. dr. Badó Attila és dr. Újvári Edit, a Junior Akadémia igazgatója adta át az okleveleket.

A 2023/24-es tanév Start és Start Plusz ösztöndíjára 2023. január 20-tól szeptember 11-ig lehet pályázni.

 

                                                                                                                                            Borbola Lilla 

Egyre több általános iskolás várja az SZTE mentorait

Egyre több általános iskolás várja az SZTE mentorait

Félévről félévre népszerűbb a Tanítsunk Magyarországért (TM) mentorprogram a Szegedi Tudományegyetem hallgatói és a régió általános iskolái körében: több intézményben alig várják a gyerekek, hogy a következő évfolyamban őket is mentorálják az erre felkészült egyetemisták. A szegedi TM program harmadik féléve ismét egy három napos táborral indult, amely a hallgatók felkészülését segítette.
– Ötven százalékkal nőtt a mentorált diákok száma a tavaly szeptemberi induláshoz képest, az akkor 450 fős létszám mára 670-re bővült. Ezek a felső osztályos gyerekek a dél-alföldi régió vidéki településeinek általános iskoláiban várják azt a 213 szegedi egyetemistát, akik ebben a félévben folytatják, vagy új bekapcsolódóként elkezdik a mentorálást – mondta dr. Újvári Edit, a programot koordináló SZTE Junior Akadémia szakmai felelőse. Hozzátette: a hallgatók Bajától Kétegyházáig, a régió 17 településén mentorálnak már diákokat.
A Tanítsunk Magyarországért program részeként a hallgatók egy felkészítő elméleti kurzust követően a következő félévben részt vesznek egy három napos felkészítőtáborban, amely során egész napos műhelymunkákon és tréningeken mélyíthetik el tudásukat, illetve az első találkozás is megtörténik a gyerekekkel. A mentorálási munka ezután kezdődik: a félév során heti 6 órát foglalkoznak a hallgatók a mentoráltjaikkal, cserébe ösztöndíjat kapnak. A program célja, hogy a kistelepülésen élő diákok minél több élményt szerezzenek, segítséget kapjanak a pályaválasztásban, és fejlődjenek a szociális készségeik.
Az SZTE-n harmadik féléve tartó program egyre népszerűbb az iskolákban. – A mostani hetedikeseink kicsit irigykedve figyelték a tavalyi mentorálást, és alig várták, hogy ők is becsatlakozhassanak idén szeptembertől – kezdte Szabóné Vígh Erzsébet, a Kiszombori Dózsa György Általános Iskola tanára, a program helyi koordinátora. Az intézmény második féléve fogadja a mentorokat.
– Tavasszal voltak kirándulások, amelyeknek a hatása azonnal látszott, mert a gyerekek nagyon élvezték – ilyen volt például a busójárás megtekintése vagy egy vadasparki program, de olyan élményeket is szereztek, amelyek később válnak számukra igazán hasznossá. Egy szegedi városismertető sétán a most szerzett tapasztalatnak, helyismeretnek akkor lesz igazán jelentősége, amikor ott elkezdik a középiskolát. Pedagógusként látjuk, hogy a programban részt vevő gyerekek magabiztosabbak, nagyobb jártasságuk van, nyitottabbak és sokat alakul a látásmódjuk a hozzájuk korban közelebb álló fiatal egyetemisták támogatásának hatására – összegezte a tapasztalatokat Erzsébet.
Az egyetemi TM kurzusok párhuzamosan futnak: miközben a mentorok már a gyakorlatban végzik a munkájukat a TM2-es kurzuson belül, zajlik a következő félévre felkészítő elméleti TM1-es képzés az újonnan belépőknek.
– A kezdeményezés mindenki számára rengeteg előnnyel járhat: nemcsak a mentoráltak fejlődhetnek az egyetemisták segítségével, hanem a mentorok is, akik önismereti jártasságukat, szociális tapasztalataikat és empátiájukat fejleszthetik, hiszen érkezzenek bármilyen szakról is, ezek a kompetenciák mind a magánéletben, mind a munkaerőpiacon előnyükre válnak. Ezért biztatunk minden hallgatót, akiben van segítőkészség és elszántság, hogy a következő félévben jelentkezzen a programra, hiszen a gyerekek részéről óriási az igény a mentorálásra – zárta dr. Újvári Edit.