Szalonnasütés Apátfalván

Szalonnasütés Apátfalván

Nyárváró szalonnasütést szerveztek a Tanítsunk Magyarországért program apátfalvi általános iskolásai számára. A rendezvény során többféle játék és mulatság várta a gyerekeket, akik a szórakozás mellett a sütögetésben is aktívan kivették a részüket.

2024. május 17-én péntek délután az Apátfalvi Dózsa György Általános Iskola udvarának gyerekzsivaja a helyi művelődési ház kertjébe költözött át. A Tanítsunk Magyarországért! program diákjai egy remek közösségépítő programon vehettek részt, a mentorok szervezésében. Az egyetemisták mindenféle elfoglaltsággal készültek a gyerekeknek, volt közös foci és mindenféle labdajáték. Aki nem szeretett volna sportolni, annak is volt lehetősége a szórakozásra a kézművesasztalnál. Festés és rajzolás mellett fonni és gyöngyöt fűzni is lehetett. A gyöngyfűzés messze a legnépszerűbb program lett, a nap végén majdnem mindenki egy saját karkötővel hagyta el a művelődési ház udvarát. A délután folyamán szalonnasütésre is sor került, mindenki kapott egy saját nyársat és a tábortűznél megsütötték a finomabbnál finomabb szalonnákat, kolbászokat és virsliket. A vacsora után édesség került a nyársra, az édesszájúak csak úgy falták az elkészült pillecukrokat.

„Tök jó, hogy nem a suliban kellett unatkoznom délután. Ízlett a zsíros kenyér és a bújócskát is nagyon élveztem” – mesélte egy ötödikes kisfiú.

„Mentorként megtapasztaltam, hogy sokat kell agyalni, hogy olyan programot tudjon kitalálni az ember, ami újdonság és tetszik a gyerekeknek. Így mikor jött az ötlet, hogy szervezzünk valamit közösen, ami kicsit más, különleges, csapatkovácsoló, akkor egy percig sem haboztam, hogy belevágjak-e. Látva a végeredményt nagyon büszke vagyok magunkra, hiszen kiválóan sikerült a délután” – vélekedett az egyik mentortársunk hazafelé úton.

Barnóth Leó,
mentor

Az SZTE és a Nobel-díj – Alkotói pályadíjakat adott át Karikó Katalin

Az SZTE és a Nobel-díj – Alkotói pályadíjakat adott át Karikó Katalin

„A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” alkotói pályázattal folytatódott az SZTE ismeretterjesztő kampánya. A TikTok-videó kategóriára középiskolások és szegedi egyetemisták, míg a plakát és vers kategóriára csak SZTE-hallgatók nevezhettek. A középiskolások ötletversenyen vettek részt. Az érdekes feladatokban legjobban teljesítők jutalmát a Nobel-díjas Karikó Katalin nyújtotta át a díjazottaknak.
Az SZTE NKI alkotói pályázata vers kategóriája nyertese: az 1. helyezett és közönségdíjas Tatár Botond, aki Kettő fényes aranytégla című műve jutalmaként a legmagasabb pénzdíjat kapta. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A tudomány és a művészet tárgya ugyanaz: az ember és a természet, a gondolat és a világ… E kiindulópont alapján az SZTE NKI alkotói pályázatot hirdetett szegedi egyetemistáknak, míg az SZTE Junior Akadémia a középiskolásokat hívta vetélkedésre. A Nobel-díjas Karikó Katalin egykori csoporttársai közül Géczi János és Szabados László elvállalta, bekapcsolódik a két korcsoport alkotásait értékelő zsűri munkájába. Az értékes jutalmakat Karikó Katalin adta át a legjobbaknak.

Az SZTE NKI egyetemistáknak hirdetett alkotói pályázatokat. A zsűri elnöke Géczi János, Karikó Katalin egykori csoporttársa a JATE biológus szakján. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Öt kézfogás
– A tudomány és a művészet együttjárásának hangsúlyozása nem ördögtől való – jelentette ki a zsűri elnöke. Géczi János utalt Karinthy Frigyes 1929-ben írt Láncszemek című novellájára. A neves író arról elmélkedett, hogy az akkor élt másfél milliárd ember bármelyike öt ember érintésével bárkivel kapcsolatba kerülhet. A hatvanas években amerikai pszichológusok arra a következtetésre jutottak, hogy átlagosan hat kézfogás elegendő ahhoz, hogy kapcsolati hálónkban elérjünk bárkit – vitte tovább Karinthy gondolatát Géczi János.
„Fontosak a személyes kapcsolatok. Higgy önmagadban! Koncentrálj arra, amit megtehetsz, amin változtathatsz!” – idézte Karikó Katalin tanácsait a zsűri elnöke, Géczi János.
– Pályázatunk szlogenje Karikó Katalintól származik – emlékeztett a zsűri elnöke. – Azok a pályázók, akik most át fogják venni megérdemelt pályadíjukat, díjazásul mellé mást is kapnak: nem öt vagy hat ember révén jutnak el valakihez, a nyolc milliárd embertársunk egyikéhez, éppenséggel korunk meghatározó tudósához, hanem maguk foghatnak Karikó Katalinnal kezet.
A Szegedi Tudományegyetem nappali tagozatos hallgatóit megszólító felhívásra összesen 47 munka érkezett, 12 pályázó kapott jutalmat.

Az öt személy alkotta zsűri elnöki tisztét elvállalta a József Attila-díjas költő és író, a képzőművészként is ismert Géczi János. Társai a látvány, azaz a TikTok-videó és a plakát kategóriában: Váraljai Anna (SZTE BTK) és Sahin-Tóth István (SZTE NKI); a vers kategóriában: Tóth Árpád (SZTE BTK) és Újszászi Ilona (SZTE NKI).

Együtt a versenyzők, a pályázók és a zsűri tagjai az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság, valamint az SZTE Junior Akadémia alkotói pályázata, illetve a SCUP Egyesület ötletversenye eredményhirdetésén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Vizuálisan izgalmas

Az SZTE NKI által meghirdetett „A Szegedi Tudományegyetem és a Nobel-díj” témájú alkotói pályázat TikTok videó kategóriájában összesen négy kisfilm érkezett. A zsűri két kreatív, vizuálisan izgalmas munkát értékelt, egyet első, egy másikat harmadik helyezéssel. Ebben a kategóriában közönségdíj nem volt adható.

Az 1. helyezett: Kovács Zsófia (SZTE BTK, kommunikáció szak). Műve megtekinthető itt vagy itt.

A zsűri a 3. helyezettnek járó jutalmat Mravik Szabolcs videójára adta. E kisfilmet itt lehet megtekinteni.

– A plakát kategóriában pályázók java megfelelt a műfaj azon követelményének, hogy a mű azonnal felkeltse az érdeklődést. Éppúgy születtek didaktikus, mint dekoratív alkotások, bőbeszédűek és hatásosan sűrítettek, tipográfiailag hatásosak és kevésbé ötletdúsak. A díjazott munkák mindegyike izgalmas, s ha olykor-olykor befejezetlen is, alkalmas arra, hogy korrekció után városi nyilvánossághoz jusson – összegzett a döntnökök elnöke.

A zsűri a plakát kategóriában 19 pályamű közül választotta ki azt a hatot, amely jutalmat kapott. A Nobel-díjas Karikó Katalint ünneplő rendezvény időszakában az SZTE TIK területén mini-kiállításon mutatták be a szervezők a jobbnál jobb plakátokat. E kategóriában minden harmadik pályázó jutalmat is kapott. Az 1. helyezett: Kubina Ábris, a 2. Pigniczki Sára, a 3. helyezettek: Bárdos Orsolya, illetve Barna Dorottya. A közönségdíjat Dancsó Dorottyának adta a Facebook „népe”. Különdíjat Péter Olivér kapott.

Mindkét kategóriára igaz: az I. helyezett 100 ezer, a II. 50 ezer, a III. helyezett és a közönségdíjas 25 ezer forint jutalmat kapott.

A legjobb és díjazott 6 plakát itt megtekinthető.

Aranytéglák és rímek
– Az alkalmi versszerzőségre vállalkozóknak volt talán a legnehezebb a feladat: szembe kellett nézni a több évezredes köszöntő költemény-hagyománnyal, amelynek valljuk be, sok eleme anakronisztikus. A költői dicséret könnyen üressé, illetve bombasztikussá válhat. A panegyrikus-örökség, vagyis az emelkedett hangvételű ünnepi beszéd hagyománya, illetve a laudáció műfaja most nem újult meg, de a díjazottak ígéretesen, autonómiára törekvően szólalnak meg – vélekedett Géczi János.

A vers kategóriában összesen 24 pályázó közül került ki a 4 díjazott. A helyezések elnevezését és összeghatárait e kategóriában korrigálta kicsit a zsűri. Az 1. helyezett közönségdíjas is, ezért 110.000 forint jutalmat kapott. Tatár Botond: Kettő fényes aranytégla című műve elhangzott a Nobel-díjas Karikó Katalint köszöntő ünnepségen, 2024. április 16-án 10 órakor, az SZTE TIK kongresszusi termében, de elolvasható itt is.

A 2. helyezett Nagy András Levente: Scientia et Splendor című műve, a jutalma 50.000 forint. A megosztott 3. díjjal járó 20-20 ezer forint jutalmat Karkas Réka: Tudás-transzfer-RNS, illetve Kovács Emma: Karikó című műve kapta.

A négy díjazott egyike az ódai és a biológiai tudományos szakszókincs együttes használatában nem pusztán sikeres, de rámutat arra is, hogy a művészet és a tudomány tárgya végső soron azonos.
A SCUP Egyesület vezetője, Papp Benjamin (balról) a középiskolások ötletpályázatának az ötletgazdája moderátorként a Nobel-díjas Karikó Katalint az elismerések átadására; míg az SZTE Junior Akadémia elnökét, Badó Attilát a vetélkedés és a TikTok videópályázat értékelésére kérte. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az SZTE Junior Akadémia és a SCUP Egyesület kooperált. Az ötletpályázat zsűrizésében részt vett az SZTE Junior Akadémia elnöke, Badó Attila, illetve Karikó Katalin korábbi csoporttartása, Szabados László.

A Scup Egyesület és az SZTE Junior Akadémia közös ötletversenyének legjobbjai:

Az 1. helyen végzett az Én hormonom nevű csapat, melynek tagjai: Cserni Zorka és Hargitai Petra (Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium);

2. helyezett a Világmegváltók team: Mészáros ZsuzsannaMüller Olívia, Csipak Miklós, Sárkány Kitti (SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola);

3. hely: Jóképű HorgászbotMiklós Gyula és Lévai Levente Gábor (Kecskeméti Református Gimnázium), valamint Márki Szabolcs (Szegedi SZC Vedres István Technikum).

Az ötletversenyt az NTP támogatta.

Az SZTE Nobel-hetek programsorozat középiskolai TikTok videópályázatának díjazottjai:

1. helyezett: Varga Veronika (Pécsi Janus Pannonius Gimnázium) tiktok-2024-1 Klikk a megtekintéshez
2. helyezett: Kucsera Lili (SZTE Gyakorló Gimnázium) tiktok-2024-2 Klikk a megtekintéshez
3. helyezett: Fazekas Bálint (II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum, Kiskunhalas) tiktok-2024-3 Klikk a megtekintéshez
Közönségdíjat nyert Oláh Margaréta (403 like, Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium)
Az SZTE Junior Akadémia minden munkatársa benne volt a döntésben titkos szavazatával, a középiskolai TikTok videópályázat zsűri elnöke Badó Attila jogászprofesszor volt

SZTEinfo

Fotók: Kovács-Jerney Ádám, Sahin-Tóth István

Híreink

Bárdos András bírálta a Prezilimpia 2024 döntőseit

Bárdos András bírálta a Prezilimpia 2024 döntőseit

Az SZTE Prezilimpia 2024 prezentációs verseny az SZTE Gazdaságtudományi Kar, az SZTE Junior Akadémia, valamint a szegedi Ezabeszéd Toastmasters Retorika Klub együttműködésében valósult meg a tavaszi félévben. 

Az országos döntőt a Szegedi Tudományegyetemen kari fordulók és előzték meg, míg a más egyetemek hallgatói számára on-line válogató zajlott. A versenyzőknek egy minimum 6, maximum 8 perces prezentációt kellett bemutatni „Iskolák – közösségek – értékek” témakörben. A döntőre való egyéni felkészülésben mentorok segítették a munkájukat.

Az országos döntőnek május 8-án a Szent-Györgyi Albert Agóra Informatoriuma adott otthont. A prezentációs verseny döntőjébe jutott hallgatók a „Prezentációs karaoke” versenyszámban is kipróbálhatták magukat.

A klasszikus prezentációs versenybe 8 hallgató nyert indulási jogot, amelynek során az előre megtervezett, precíz felkészülés utáni nyilvános beszédkészség került előtérbe, míg a karaoke-n induló 7 versenyző a rögtönzési képességüket kellett bizonyítaniuk. Mindkét versenyszámban indultak magyarul és angolul is versenyzők.

Az országos döntő zsűrije:
Bárdos András, újságíró, televíziós műsorvezető
Dr. Badó Attila, az SZTE Junior Akadémia vezetője, egyetemi tanár
Simon Norbert, versenyalapító

A Prezentációs verseny helyezettjei:
I.helyezett: Urr Tímea Lilla – SZTE MK (felkészítő mentor: Vizi Noémi)
II.helyezett: Kanonge Mitonga Nur – SZTE GTK (felkészítő mentor: Lukács Adrienn)
III.helyezett: Nagy Bence Gyula – SZTE SZÁOK (felkészítő mentor: Kancsár Csaba)

A Prezentációs karaoke helyezettjei:
I.helyezett: Nagy Bence Gyula – SZTE SZÁOK
II.helyezett: Bogáthy Edina – Debreceni Egyetem
III.helyezett: Kanonge Mitonga Nur – SZTE GTK

Közönségdíjas:
Kanonge Mitonga Nur – SZTE GTK

SZTE Talent Különdíjas:
Királykúti Anna – SZTE JGYPK (felkészítő mentor: Lovászi Gabriella)

A döntőn részt vettek:
Toldi Ádám – SZTE ÁJTK
Farkasinszki Lehel Zoltán – SZTE GYTK
Józó Viktor – SZTE TTIK

Európa-nap – Közösségszervezés szakos hallgatók szervezésében

Európa-nap – Közösségszervezés szakos hallgatók szervezésében

Az SZTE Középiskolai Partneri Programba tartozó iskolák közül a Szegedi Szakképzési Centrum közoktatási intézményei számára hirdették meg a JGYPK Közösségszervezés szakos hallgatói az Európa-nap 2024 vetélkedőt. A Kőrösy József Közgazdasági Technikumból, a Vasvári Pál Gazdasági és Informatikai Technikumból, valamint a Gábor Dénes Technikum és Szakgimnáziumból összesen 10 négyfős csapat vett részt a május 6-án lebonyolított rendezvényen, amelyen értékes díjakat nyertek el a diákok.

A Dóm tér árkádfolyosóján lezajló, európai országokról és az Európai Unióról szóló totó és változatos feladatok megoldását követően közös tánc, majd a JGYPK udvarán uzsonna következett, végül díjkiosztó zárta a jó hangulatú eseményt. Az SZTE Junior Akadémia jóvoltából az első három helyezett csapat tagjai intézményi pontokban is részesültek, amelyeket SZTE-s felvételin érvényesíthetnek. A szervező hallgatók a vetélkedő szervezése során számos szponzor tárgyi felajánlása mellett Szeged Megyei Jogú Város Ifjúsági Támogatási Keretének pályázati támogatását is elnyerték.

Dr. Újvári Edit

Radnótisok nyerték az idei Juniorok Viadalát

Radnótisok nyerték az idei Juniorok Viadalát

Ismét összecsaptak a dél-alföldi régió középiskolásai az SZTE Juniorok Viadala döntőjében: az elődöntő 628 diákja közül 92-en jutottak tovább a Rektori Hivatalban rendezett megmérettetésre. A Békés, Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyéből érkező négyfős csapatok legjobbjai nemcsak élményekkel, hanem több százezres nyereményekkel és felvételi pluszpontokkal lettek gazdagabbak.

Illatfelismerés, Legyen Ön is milliomos!, keresztrejtvény – ilyen és ehhez hasonló feladatokat kellett teljesítenie a Szegedi Tudományegyetem karainak standjainál annak a 23  középiskolás csapatnak, amely bejutott az SZTE Juniorok Viadala döntőjébe április 26-án.

Az SZTE legnagyobb középiskolai csapatvetélkedőjét a tavalyi siker után második alkalommal rendezte meg az SZTE Junior Akadémia az SZTE Eötvös Loránd Kollégiummal együttműködve a Rektori Hivatalban azzal a céllal, hogy a diákok közelebbről megismerhessék az egyetemet.

A csapatok 15 állomásnál teljesítettek játékos feladatokat, majd egy Kahoot-kvízzel zárták a vetélkedőt az épület dísztermében. A zsűri pontösszesítése alapján az első helyet, és az ezzel járó 300.000 forintos fődíjat, illetve a tagonkénti 10 felvételi pontot a Radnóti Miklós Gimnáziumból nevező The Company csapat nyerte. A második helyezett a Paloc csapata lett a Kecskeméti Református Gimnáziumból, ők 200 ezer forinttal és 8-8 pluszponttal, míg a harmadik helyezést elérő, Makói József Attila Gimnáziumból érkező Asztalon villa csapata 100 ezer forinttal és 5-5 ponttal térhetett haza.

Ebben az évben először a legsikeresebb, szakképző intézményből nevező csapat is különdíjat kapott a Bánffi&Bánffi Kft.-nek köszönhetően. A Kőrösy József Közgazdasági Technikumból érkező Tökmagok szintén 100 ezer forintot és 5-5 felvételi pluszpontot nyertek. A támogatóknak köszönhetően az első 12 helyezett részesült nyereményben, de egyik csapat sem tért haza üres kézzel: a mindenkinek járó ajándékcsomag mellett 10-10 felvételi pluszpontot szerzett az összes játékos, aki továbbjutott a döntőbe.

Nemcsak a névválasztásnál volt szükség a diákok kreativitására: a csapatoknak egy-egy posztert kellett készítenie a számukra kisorsolt SZTE-s karról. A zsűri ezeket a munkákat is értékelte, így ebben a kategóriában az első helyezést a Pókliliomok nyerték a Kiskunhalasi Bibó István Gimnáziumból, második a Csudliék elnevezésű csapat lett a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnáziumból, míg a harmadik helyre a Los Santos Géniuszok jutottak, akik  a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikumból érkeztek.  

A rendezvény fő támogatója az Epam Systems Kft. volt, kiemelt támogatóként közreműködött a Goodwill Pharma Nyrt., a Bánffi&Bánffi Kft., illetve a Givaudan Hungary Kft. és a Pick Zrt. míg a verseny közvetítéséről Méhes Gábor sportriporter, kommentátor gondoskodott.  

Gratulálunk a nyerteseknek!  

01. The Company Tóth Luca Sára
Kelemen Maja Eszter
Bősze Boldizsár
Nagy Attila Áron
Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium
02. Paloc csapata Suhajda Botond
Juhász Dávid Edvárd
Endrész Balázs
Tombácz Levente Ferenc
Kecskeméti Református Gimnázium
03. Asztalon villa Juhász Márk
Szabó Barnabás
Buka Viktor
Kuczora Martin
Makói József Attila Gimnázium
04. Fossa massaterica Náfrádi Péter Antal
Mucsi Sára
Tóth Gabriella Dóra
Oláh Réka Hajnalka
Szegedi Deák Ferenc Gimnázium
05. Tudós tapírok társasága Szakonyi Marcell
Csóti Mór
Kucsera Lili
Horváth Áron
SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola
06. La Puta Bicicleta Molnár Eszter
Luptovics Lilla Diána
Poczik Rózsa
Nagy László
Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium
07. 11F_1 Bárka Flóra Fáni
Bárány Boldizsár
Lehel Edit
Somogyi Andrea Mária
Csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium
08. CSAPATjuk Kiss Eszter
Mojzes Kata
Somorjai Janka
Pajor-Vincze Anna
Karolina Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium
09. Los Santos géniuszok Dianovszky Zalán
Czinkóczi Jerne
Pap Botond
Botta-Dukát Bálint
Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum
10. 4buta Szabó Vivien Anna
Fási Regő Dániel
Kozák Gáspár
Fuvó Olivér
Horváth Mihály Gimnázium
11. Pókliliom Izsó Lilla
Szabó Andrea Anna
Ürmösi Janka
Lehoczki Bálint
Kiskunhalasi Bibó István Gimnázium
12. Ostor Balló Boglárka
Bárdos Balázs
Séllei Ferenc
Antal Mihály
Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium és Szakkolégium

A legsikeresebb szakképző intézmény csapata

Tökmagok Mészáros Fanni Réka
Molnár Edina Laura
Táborosi-Lázár Brigitta
Nagy Bianka Vanessza
Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Szakgimnáziuma

Poszterverseny

1. Pókliliom Izsó Lilla
Szabó Andrea Anna
Ürmösi Janka
Lehoczki Bálint
Kiskunhalasi Bibó István Gimnázium
2. Csudliék Erdélyi Anita
Futaki Fruzsina
Kovács Gyöngyi Márta
Szegedi Dorina
Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium
3. Los Santos géniuszok Dianovszky Zalán
Czinkóczi Jerne
Pap Botond
Botta-Dukát Bálint
Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum