Szegedi középiskolákkal bővül az egyetem partnerhálózata

Szegedi középiskolákkal bővül az egyetem partnerhálózata

Tovább bővül az egyetemmel együttműködő középiskolák száma: ezúttal a szegedi gimnáziumok intézményvezetőivel egyeztetett a Szegedi Tudományegyetemet képviselő SZTE Junior Akadémia. A tizenkét iskola részvételével zajló igazgatói értekezlet célja az volt, hogy az egyetem által kínált képzések, ösztöndíjak és egyéb lehetőségek valóban eljussanak a középiskolásokhoz. 

A Békés megyei igazgató értekezlet után szegedi középiskolák vezetőivel folytatta a partnerhálózati program kiépítését a Szegedi Tudományegyetem. A rendezvényen részt vett 12 helyi iskola vezetője, emellett a Szegedi Tankerületi Központ, a Szegedi Szakképzési Centrum és Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata is képviseltette magát.   

–  Fontos, hogy tudjunk olyan tudást, tartalmat, kompetenciát átadni a diákoknak, amelyekkel valóban megállják a helyüket akár a felsőoktatásban, akár később a munkaerőpiacon. Célunk, hogy azt kapják tőlünk a középiskolások is, amire számítottak, és úgy készítsük fel őket, ahogy az elvárható velünk szemben. Ennek az elvárásnak csak úgy tudunk megfelelni, ha a középiskolákkal közösen gondolkodunk, közös terveket fogalmazunk és valósítunk meg  – mondta prof. dr. Gellén Klára, oktatási rektorhelyettes köszöntőjében.

– Bár a szegedi középiskolákból többségében az SZTE-re jelentkeznek a diákok, ettől még nem szeretnénk elengedni a helyi fiatalok kezét. Fontos, hogy segítsük azokat is, akiknél a továbbtanulás még nem egyértelmű jövőkép, de érettségi felkészítőkkel, önismereti és pályaválasztási tréningekkel, ösztöndíjakkal és egyéb lehetőségekkel már elérhetővé válna számukra az egyetem. Ez nemcsak az egyéni boldogulást segíti, de magasan képzett munkaerőt is jelent a térség számára – emelte ki beszédében a partnerkapcsolati hálózat kiépítésével megbízott SZTE Junior Akadémia igazgatója, dr. habil. Újvári Edit az eseményen.

A partneri hálózat kiépítésével az egyetem célja, hogy a felkínált lehetőségek valóban eljussanak a fiatalokhoz. – Az együttműködés lényege, hogy közvetlen szakmai kapcsolat alakuljon ki az iskolák és az SZTE között, és megtaláljuk azokat a megoldásokat, amelyekkel a programjaink beéptíhetők az intézmények mindennapjaiba, és valós támogatást jelentenek a diákok számára – fejtette ki prof. dr. Badó Attila, az SZTE Junior Akadémia elnöke.

A rendezvényen bemutatkozott többek között az egyetemmel partneri kapcsolatban álló Coursera, mely a világ legnagyobb online oktatási platformja, ahol a legjobb egyetemek –  köztük például a Yale, a Michigani Egyetem, és olyan vállalatok, mint a Google és az IBM –  19 nyelven kínálnak közel 4 ezer kurzust. Ez a lehetőség már nemcsak az SZTE-s hallgatók és dolgozók, hanem az egyetemet első helyen megjelelő középiskolások számára is elérhető lesz – derült ki a tájékoztatóból.

A Coursera mellett az SZTE Junior Akadémia által a középiskolások számára biztosított önismereti és munkaerőpiaci készségfejlesztő tréninget is bemutatta a képzést vezető Szilágyi Annamária és Kovács László, míg a pályaválasztási tanácsadás lehetőségeiről Fazekas Melinda tartott tájékoztatót az intézményvezetőknek.

A rendezvény kerekasztal beszélgetéssel zárult, ahol a résztvevők az együttműködés fejlesztéséről tárgyaltak.

Start Plusz Ösztöndíjat hirdet az SZTE

Start Plusz Ösztöndíjat hirdet az SZTE

Újabb ösztöndíj-lehetőséget hirdet a Szegedi Tudományegyetem a 2022-es felvételi eljárás során. Az SZTE-re első helyen jelentkező és felvételt nyert hallgatók a START Ösztöndíj Plusz-ra pályázhatnak. A nyerteseknek a díjköteles emelt szintű érettségi díját, vagyis 50 ezer forintot térít vissza az intézmény, ezzel támogatva a határon túli, de Magyarországon is érettségiző, illetve újraérettségiző jelentkezőit.
A Szegedi Tudományegyetem a tehetséggondozás jegyében a meglévő vállalati, tanulmányi és szociális alapú ösztöndíjak sorát tovább bővíti a 2022-es felvételi eljárás során, START Ösztöndíj Plusz néven.
 

A kezdeményezés előzménye, hogy a minimálbér-emeléssel nőtt az emeltszintű érettségi vizsga díja azon jelentkezők számára, akik ezt a vizsgát iskolarendszeren kívül teljesítik. Egy emeltszintű érettségi vizsga díja 50.000 forint, ez minden olyan jelentkezőt érint, aki nem iskolarendszeren belül tesz érettségi vizsgát, illetve külföldön (például a Vajdaságban, Romániában, Szlovákiában) teljesített, azaz Magyarországon a felvételi eljárásban nem elismert érettségi vizsgával rendelkezik.

A START Ösztöndíj Pluszra azok pályázhatnak, akik 2022-ben díjköteles emelt szintű érettségi vizsgát, vagyis tanulói jogviszonyon kívül teljesített emeltszintű érettségi vizsgát tesznek. (Ezekre az érettségi vizsgákra a kormányhivataloknál kell jelentkezni, a felvételi jelentkezéssel egyidőben, 2022. február 15-ig.) Emellett első helyen jelentkeznek a Szegedi Tudományegyetem bármely alapképzésére vagy osztatlan képzésére, oda felvételt nyernek a 2022/2023-as tanévre és tanulmányaikat 2022. szeptemberében megkezdik az SZTE-n. A beiratkozást követően pedig aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek az első félév során.

Az ösztöndíjra a Modulo felületén lehet pályázni 2022. március 1. – július 8. között, az erre a célra létrehozott űrlap kitöltésével. Az emeltszintű érettségi díjának visszafizetésére irányuló támogatást, az egyszeri, 50.000 forint értékű ösztöndíjat, a legjobb felvételi eredménnyel rendelkező 500 első helyes felvételiző kaphatja vissza.

A Szegedi Tudományegyetem – mint a brit Quacquarelli Symonds (QS) nemzetközi felsőoktatási listán a legjobb magyar egyetemként rangsorolt intézmény – kiemelt célja a tehetséggondozás. Szent-Györgyi Albert itt végezte Nobel-díjjal elismert kutatásait, itt lett biológussá Karikó Katalin, a világ legismertebb és elismertebb kutatója.

Békés megyei középiskolákkal működik együtt az SZTE Junior Akadémia

Békés megyei középiskolákkal működik együtt az SZTE Junior Akadémia

Érettségire felkészítő tréningeket, ösztöndíjakat, pályaorientációs tanácsadást és osztálykirándulást is kínál az SZTE Junior Akadémia azoknak a Békés megyei középiskolás diákoknak, akiknek az iskoláival tovább bővült a Szegedi Tudományegyetem partnerhálózata. Az SZTE Junior Akadémia az egyetem rezidens központjaként működő Orosházi Táncsics Mihály Gimnáziummal kötött megállapodás mintájára további két intézménnyel alakít ki szoros együttműködést a fiatalok tehetséggondozása és sikeres továbbtanulása érdekében.

A Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium illetve a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Kollégium igazgatóival tanácskozott az egyetem képviseletében az SZTE Junior Akadémia vezetősége.

A szakmai program célja az volt, hogy szoros együttműködés alakuljon ki a középiskolák és a Szegedi Tudományegyetem között a diákok érdekében, akik ezáltal eredményesebben juthatnak el a diplomáig az ország legjobb vidéki egyetemén.

– Az együttműködés nemcsak a fiatalok számára fontos: az egész régió fejlődését szolgálja, ha a fiatalok helyben kapnak magas színvonalú oktatást, majd a diploma megszerzése után a tudást itt kamatoztatják – fejtette ki prof. dr. Gellén Klára, oktatási rektorhelyettes a rendezvényen.

– A Táncsiccsal végzett közös munka eredménye bizonyítja számunkra, hogy érdemes további középiskolákban is kiépíteni az egyetem által kínált tehetséggondozó programokat. Biztató számunkra, hogy a lehetőségekre egyre több intézmény nyitott, ahogy az Andrássy és Erkel gimnázium is. Célunk, hogy további iskolákkal dolgozzunk együtt a jövőben – mondta a rendezvényen prof. dr. Badó Attila, az SZTE Junior Akadémia elnöke

Az Akadémia által nyújtott programokat, szolgáltatásokat az egység igazgatója, dr. habil Újvári Edit részletezte: az együttműködés keretében a középiskolások emelt szintű érettségire felkészítő kompetenciafejlesztő tréningen, az egyetemet bemutató, élményalapú osztálykiránduláson és pályaorientációs tanácsadáson vehetnek részt, illetve ösztöndíjakban részesülhetnek.

A rendezvényen dr. Blahó János, az egyetem rezidens központjaként működő Orosházi Táncsics Gimnázium és Kollégium igazgatója mutatta be az intézményvezetők számára az együttműködés előnyeit. Az igazgatói értekezlet kerekasztal beszélgetéssel zárult.

Legyél te is „Z” szakos!

Legyél te is „Z” szakos!

Új, öt éves egyetemi szak indul a 2022/23-as tanévben a Szegedi Tudományegyetem, melynek célja az ökológiai fenntarthatóság és a természet megismerése, megértése gyakorlatorientált, problémamegoldó technikák segítségével. A hagyományos és a vizuális kommunikáció eszközeivel is felvértezett diákokra biztos állás vár a közoktatásban, de a munkaerőpiac más területein is versenyképesek lehetnek.

Az egységes természetet komplex módon tanulmányozó egyetemi szak kiemelt hangsúllyal kezeli környezetünk biztonságát, mert ez a jövőnk záloga. Mivel ez egy valódi ZÖLD szak lesz, amely a „Z” generáció tagjait szólítja meg, így a képzés a „Z-szak” nevet kapta.

Nem kell természettudósnak lennie, aki a „Természettudomány, környezettan” tanári szakra jelentkezik, sokkal fontosabb, hogy széles legyen az érdeklődési köre és felelősségtudattal akarjon tenni valamit a földi életterek megőrzéséért. A sok-sok természeti színtéren zajló gyakorlat, érdekes, gondolkodtató jövőkép alakítás, szakmailag megalapozott természet megismerés vár a „Z-szak” leendő hallgatóira.

Az SZTE várja azoknak a fiataloknak a jelentkezését, akiknek érdeklődése a természeti folyamatokra és a társadalom környezeti problémáira irányul, akik ezeket megismerni és megismertetni szeretnék annak érdekében, hogy biztos szakmai alapokon, komplex módon átláthassák világunk természetközeli eseményeit és történéseit. Mivel a szak számos további készséget, képességet kialakít és fejleszt, így nemcsak tanárként helyezkedhetnek el a végzettek, hanem minden olyan munkaerő-piaci területen is, ahol a természettudományos kommunikációt, a környezetbiztonságot stb. kiemelten kezelik.

Az új szakot tudományos előadással egybekötött tájékoztatón is megismerhetik az érdeklődők, melyet Ellentétek vonzásában címmel tartanak a szak felelősei – ahogyan azt az Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium diákjai is meghallgathatták már.

Amennyiben osztályfőnökként, tanárként szívesen megismertetné diákjaival a „Z”-szakban rejlő lehetőségeket, keresse a szak kapcsolattartóit!

Kapcsolattartók:

További információk itt.

 

Meghirdették az egyetemi szakokat és az emelt szintűk listáját

Meghirdették az egyetemi szakokat és az emelt szintűk listáját

Fontos információkat tettek közzé a 2022-es felvételivel kapcsolatban: már elérhető a felvi.hu-n a Szegedi Tudományegyetem összes szeptemberben induló szakja, de az emelt szintű érettségiként választható tantárgyak listája is megtalálható az Oktatási Hivatal honlapján.

Az SZTE 12 karán és a Tanárképző Központban szeptemberben induló képzésekre összesen 12 ezer jelentkezőt várnak. A 2022-es általános felvételi eljárás során meghirdetett szakok listája itt talátható.

Továbbra is csak az kerülhet be alap- és osztatlan képzésre, aki rendelkezik legalább egy emelt szintű érettségi vizsgával. Idén ezekből a tantárgyakból választhatnak, akik emelt szintű érettségit szeretnének tenni májusban.

Azok, akik az első helyen jelölik meg a Szegedi Tudományegyetem bármely alap-, osztatlan vagy mesterszakát, pályázhatnak a START ösztöndíjra, mellyel az új hallgatók 50 és 150 ezer forint közötti egyszeri ösztöndíjat nyerhetnek az idén megháromszorozott keretből.

További felvételi információk itt találhatók.